Spalio 16-oji - Mažosios Lietuvos gyventojų genocido diena

2016 metų spalio 18 gimnazijos bibliotekoje minėjome Mažosios Lietuvos gyventojų genocido dieną. Minėjime dalyvavo I ir III klasių mokiniai, mokytojai, šia tema besidomintis rašytojas Stanislovas Abromavičius. Be to, renginio dalyviams savo pastebėjimus atsiuntė Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Klaipėdoje darbuotojas, istorikas Saulius Karalius.

Mokytoja V. Vėjelytė trumpai priminė, kuo svarbi mums, lietuviams, yra Mažoji Lietuva – tai iš jos kilę K. Donelaitis, Vydūnas, M. Jankus, čia savo veiklą vykdė M.Mažvydas, knygnešiai, čia atgimimo spaudos pradžia. Tai tie kultūros, kalbos ir istorijos dalykai, be kurių nėra net kaip įsivaizduoti mūsų Didžiosios Lietuvos.

Kas atsitiko su Rytprūsių gyventojais, jų gimtine 1944-1948 metais, kaip kentėjo to meto žmonės ir jų vaikai, ką ir kodėl žmonės vadino „vilko vaikais“; kaip dabar atrodo Karaliaučiaus kraštas ir dar daugeliu kitų temų domėjomės kartu: žiūrėjome vaidybinių ir dokumentinių filmų bei autentiškų įrašų ištraukas, rašytojas S. Abromavičius kalbėjo apie savo sutiktą „vilko vaiką“ Zigfridą Gronau, vienintelį likusį gyvą iš visos gražios savo šeimos, mokiniai skaitė ištraukas iš A. Šlepiko knygos „Mano vardas Marytė“, o gimnazijos direktorius V. Vitkauskas papasakojo pažįstąs „vilko vaiko“ sūnų, apie kurio kilmę labai ilgai nieko nežinojo, nes šia tema žmonės tiek Lietuvoje, tiek Vokietijoje ir Rusijoje vengė kalbėti.

S. Abromavičius padovanojo gimnazijos bibliotekai antrąją savo knygos „Tremties vaikai“ dalį (pirmąją prieš kelerius metus jau esame gavę iš rašytojo) bei dar neišleistos Z. Gronau prisiminimų knygos tekstus.

Bibliotekos vedėja Elena Raudaitienė