Susitikimas su aktore V.Kochanskyte

2014-02-11 gimnazijoje su specialia literatūrine programa „V.Kudirka – žmogaus misterija“ viešėjo aktorė Virginija Kochanskytė. Ši netradicinė literatūros pamoka buvo skirta ne tik geriau pažinti daktaro Vinco Kudirkos talentus, bet ir prisiliesti prie lietuvybės šaknų artėjant Vasario 16-ajai.

Visiškai naujai suskambėjo aktorės atliekamas V.Kudirkos satyrinis apsakymas „Lietuvos tilto atsiminimai“, susirinkusieji klausėsi eilėraščių, kurių tematika aktuali ir mūsų dienomis. V.Kochanskytė drąsiai išsakė nuomonę, kad nesutinka su paminklo forma Kudirkos Naumiestyje. Šiame miestelyje V.Kudirkos skulptūra užkelta ant pjedestalo su iškelta ranka ir žvelgianti tolyn - juk daktaras buvo paprastas, linksmas žmogus, realiai matantis aplinką ir bendraujantis su aplinkiniais. Lieka tik stebėtis, kaip V.Kudirka sugebėjo mažame miestelyje ne tik eiti gydytojo pareigas, bet ir redaguoti „Varpą“, kurti eilėraščius ir satyrinius ar muzikinius kūrinius, griežti smuiku, versti užsienio literatūrą, kurti pjeses nesamam teatrui...

Belieka prisiminti ir daktaro Vinco Kudirkos TESTAMENTĄ, kuris turėtų skambėti kiekvieno lietuvio širdy:

Jei audra ištikus verstų stulpą vieną
Iš tų, kurie palaiko jūsų namo sieną,
Namas negrius - iš baimės jūs neišlakstykit,
Tik vieton ano stulpo tają pačią dieną

Tuoj kitą statykit:
Jei žūtų iš rankos priešo ar likimo,
Viens tų, kur augin garbę, dvasią jūs kilimo,
Rimkit - tegul jūs širdis drąsums neatstoja
Tiktai, ką anas darė vyrs pasišventimo

Tegul kits kartoja:
Lietuva mano! Priešui ant tavęs įnirtus
Privalai hydra tapti ta, kuriai nukirtus
Galvą, tuoj kelios vieton jos išdygsta.
Išliksi tik į hydrą gyvumo pavirtus,
Nors priešas nestygsta.

Zita Butiškytė